1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355
Nationell utställning Strömsholm 2017-07-29-008  Lördag
Arrangör:  Svenska Vinthundklubben
VINNARE GRUPP 5 - SPETSAR OCH RASER AV URHUNDSTYP

CIRNECO DELL'ETNA Antal:  4
Domare:   SCHWERM-HAHNE W, TYSKLAND
   
BIR:   DK V-13 FI UCH NORD UCH NORD V-13 NORD V-16 NORD&FI UCH SE JV-12 SE V-12 SE V-12-13 SE V-13 SE V-14 SOLOVYEV PABLO
Ägare: INGEMANSSON MARIANNE, MOHEDA
Uppfödare: OSTROVSKAYA M G, RYSSLAND
   
BIM:   GRAND SUPERNOVAS GINEAH
Ägare: INGEMANSSON MARIANNE, MOHEDA
Uppfödare: INGEMANSSON MARIANNE, JOHANSSON LENNART, MOHEDA
   
CERT - tik:   GRAND SUPERNOVAS GINEAH
Ägare: INGEMANSSON MARIANNE, MOHEDA
Uppfödare: INGEMANSSON MARIANNE, JOHANSSON LENNART, MOHEDA

FARAOHUND Antal:  22
Domare:   SCHWERM-HAHNE W, TYSKLAND
   
BIR:  

C.I.B. DK UCH DK&NO UCH FI UCH NO UCH RLD F RLD N RLD N&F&A RLD N&F&A&M SE UCH ALEX FLAMING STORM
Ägare: ARVINGE EMELIE, NYKÖPING
Uppfödare: RYZHANKINA A, RYSSLAND 

BIM C.I.B. DK LCCH DK UCH JWW-09 NO LCCH NO V-13 NO V-14 NO V-16 NORD UCH SE LCCH WW-11 MESMERIZING MADE IN HEAVEN
Ägare: SIMON TIEN HANSEN, SØRUM, NORGE
Uppfödare: MORING ANN, FI-29250 NAKKILA
CERT - hane:   BAZINGA BARATHEON OF DRAGONSTONE
Ägare: ARVINGE EMELIE, NYKÖPING
Uppfödare: HANSEN SIMON T, NO-2014 BLYSTADLIA
   
CERT - tik:   ANTEFA'S YOSOFIN
Ägare: LUNDQVIST HEMSTRÖM ANNIKA, ÖSTERHANINGE
Uppfödare: LUNDQVIST MONICA, LUNDQVIST HEMSTRÖM ANNIKA, JORDBRO
   
Bästa veteran:   C.I.B. DK LCCH DK UCH JWW-09 NO LCCH NO V-13 NO V-14 NO V-16 NORD UCH SE LCCH WW-11 MESMERIZING MADE IN HEAVEN
Ägare: SIMON TIEN HANSEN, SØRUM, NORGE
Uppfödare: MORING ANN, FI-29250 NAKKILA
   
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: VASKURS
Uppfödare: HALL JENNY, GUSTAFSSON JOAKIM, TORPSBRUK
   
Bästa JKL:   BAZINGA BARATHEON OF DRAGONSTONE
Ägare: ARVINGE EMELIE, NYKÖPING
Uppfödare: HANSEN SIMON T, NO-2014 BLYSTADLIA
   
Bästa Baby:   BAZINGA CATNISS THE GIRL ON FIRE
Ägare: SIMON TIEN HANSEN, SØRUM, NORGE
Uppfödare: HANSEN SIMON T, 1923 SÖRUM

PODENGO PORTUGUES, CERDOSO/PEQUENO Antal:  7
Domare:   BORKOWSKI TOMASZ, POLEN
   
BIR:   GELERT'S CRISPY-BUBBLE
Ägare: MARTINSSON ÅSA, ASARUM
Uppfödare: MARTINSSON ÅSA, ASARUM
   
BIM:   GELERT'S DURAN-DURAN
Ägare: MARTINSSON ÅSA, ASARUM
Uppfödare: MARTINSSON ÅSA, ASARUM
   
CERT - hane:   GELERT'S DURAN-DURAN
Ägare: MARTINSSON ÅSA, ASARUM
Uppfödare: MARTINSSON ÅSA, ASARUM
   
CERT - tik:   GELERT'S DOLLY-PARTON
Ägare: MARTINSSON ÅSA, ASARUM
Uppfödare: MARTINSSON ÅSA, ASARUM
   
Bästa UKL:   GELERT'S DURAN-DURAN
Ägare: MARTINSSON ÅSA, ASARUM
Uppfödare: MARTINSSON ÅSA, ASARUM
   
Bästa JKL:   KRULLETS MOA
Ägare: RAAB ANITA, MÖKLINTA
Uppfödare: PÄRSON SUSANNE, ESPERI ÅKE, NORRTÄLJE
   
Bästa Baby:   GELERT'S FLORENCE-NIGHTINGALE
Ägare: MARTINSSON ÅSA, ASARUM
Uppfödare: MARTINSSON ÅSA, OLSSON OLLE, ASARUM

PODENGO PORTUGUES, LISO/PEQUENO Antal:  10
Domare:   BORKOWSKI TOMASZ, POLEN
   
BIR:   SE JV-16 FASHION STAR ONCE AND FOREVER
Ägare: KARLSSON JENNY, VENDELSÖ
Uppfödare: SANDH SUSANNE, SJÖBO
   
BIM:   TAPPINSKIS EASY TO LOVE
Ägare: STONE ANNETTE, HALLABRO
Uppfödare: TAPPER ANNA, IGGESUND
   
CERT - hane:   ELVIS DA AQUAE FLAVAE
Ägare: ÖSTERBERG AGNETA, MÖRSIL
Uppfödare: CARVALHO EMILIO F R, PORTUGAL
   
CERT - tik:   TAPPINSKIS EASY TO LOVE
Ägare: STONE ANNETTE, HALLABRO
Uppfödare: TAPPER ANNA, IGGESUND
   
Bästa JKL:   MÜSLIS KITTY
Ägare: KRISTVINSDÓTTIR KRISTIN, RIMBO
Uppfödare: HELLMAN ANNICA, BROARYD
   
Bästa UKL:   TAPPINSKIS EASY TO LOVE
Ägare: STONE ANNETTE, HALLABRO
Uppfödare: TAPPER ANNA, IGGESUND

Nationell utställning Strömsholm 2017-07-29-008  Lördag
Arrangör:  Svenska Vinthundklubben
VINNARE GRUPP 10 - VINTHUNDAR

AZAWAKH Antal:  3
Domare:   SCHWERM-HAHNE W, TYSKLAND
   
BIR:   JAPEJUKAN AZ'AJMAN
Ägare: JUSSI LINDHOLM, BORGÅ, FINLAND
Uppfödare: KAHELIN JARI-PEKKA, FINLAND
   
CERT - hane:   JAPEJUKAN AZ'AJMAN
Ägare: JUSSI LINDHOLM, BORGÅ, FINLAND
Uppfödare: KAHELIN JARI-PEKKA, FINLAND
   
Bästa JKL:   JAPEJUKAN AZ'AJMAN
Ägare: JUSSI LINDHOLM, BORGÅ, FINLAND
Uppfödare: KAHELIN JARI-PEKKA, FINLAND

BORZOI Antal:  67
Domare:   BORKOWSKI TOMASZ, POLEN
   
BIR:   BORSCANA CHANDELLE
Ägare: WARELL THOMAS, STÅNGA
Uppfödare: EDLAND LISE, SELLIN RICKARD, GRILLBY

BIM

 

 

CERT –hane

 

 CERT -tik

C.I.B DK UCH DK 6 NO UCH FI UCH FI V-14 FI V-15 INT UCH NO UCH SE UCH SE V-16
BORSCANA EUROCUB
Ägare: SELLIN RICKARD, GRILLBy
Uppfödare: EDLAND LISE, SELLIN RICKARD, GRILLBY

KOZLOWSKI’S MOUNT EVEREST
Ägare: VENNSTRÖM AMANDA-CECILIA, GÄLLIVARE
Uppfödare: WENNBERG STERNER CECILIA, FÄRILA

BORSCANA CHANDELLE
Ägare: WARELL THOMAS, STÅNGA
Uppfödare: EDLAND LISE, SELLIN RICKARD, GRILLBY

Bästa valp:   BORSCANA NIMBOSTRATUS
Ägare: SELLIN RICKARD, GRILLBY
Uppfödare: EDLAND LISE, SELLIN RICKARD, GRILLBY
   
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH SE UCH RUSSKIYAZARTOPTIMISTPREMIERMAKSIMUM
Ägare: CHRISTIANSEN LARS-GÖRAN, SIMRISHAMN
Uppfödare: LAZAREVA MARIA, ITALIEN
   
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: BORSCANA
Uppfödare: EDLAND LISE, SELLIN RICKARD, GRILLBY
   
Bästa UKL:   NO JV-16 SE JV-16 BORZOWSKI'S PLAY WITH FIRE
Ägare: NILSSON ANNIKA
Uppfödare: NILSSON ANNIKA, GRILLBY
   
Bästa BJK:   SE UCH TARASOV'S INVERNESS
Ägare: PERSSON SUSANNE, ALUNDA
Uppfödare: PERSSON SUSANNE, ALUNDA
   
Bästa JKL:   BORSCANA SUKHOI FLANKER
Ägare: SELLIN RICKARD, GRILLBY
Uppfödare: EDLAND LISE, SELLIN RICKARD, GRILLBY
   
Bästa Baby:   BORSCANA WINDFALL
Ägare: PORSERYD PAULA, BRÅLANDA
Uppfödare: EDLAND LISE, SELLIN RICKARD, GRILLBY

SKOTSK HJORTHUND Antal:  30
Domare:   NORTH-ROW EMMA, STORBRITANNIEN -
   
BIR:   C.I.B. DK UCH FI UCH FI V-15 SE UCH LAWTONS BE BOP BABY
Ägare: HAGSTEDT STEFAN, GRÖDINGE
Uppfödare: HAGSTEDT STEFAN, GRÖDINGE
   
BIM:   LEHIGH IMPRESARIO FOR CHAMPHURST
Ägare: LINDHOLM RAY, STAVSJÖ
Uppfödare: PASCOE PAULA & SMITHSON PAMELA, USA
   
CERT - hane:   LEHIGH IMPRESARIO FOR CHAMPHURST
Ägare: LINDHOLM RAY, STAVSJÖ
Uppfödare: PASCOE PAULA & SMITHSON PAMELA, USA
   
CERT - tik:   GRAYRORY'S HYACINTH
Ägare: KÄCK MARIA, VÄSTERÅS
Uppfödare: KÄCK MARIA, KÄCK ÅKE, VÄSTERÅS
   
Bästa valp:   LILAC WIND MOYLE-AT-UNDIMOON
Ägare: WARELL THOMAS, STÅNGA
Uppfödare: FRIEDRICH FLORENT, FRANKRIKE
   
Bästa veteran:   SE LCCH SE UCH KILBOURNE ANAIS
Ägare: NORDSTRÖM CECILIA, SUNDBORN
Uppfödare: PEACH MR M J & MRS G M, STORBRITANNIEN
   
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CREAM ISLAND'S
Uppfödare: MORELL ANN-MARIE, NILSSON EBBA, GRÄDDÖ
   
Bästa JKL:   LEHIGH IMPRESARIO FOR CHAMPHURST
Ägare: LINDHOLM RAY, STAVSJÖ
Uppfödare: PASCOE PAULA & SMITHSON PAMELA, USA
   
Bästa Baby:   GRAYRORY'S IRRESISTIBLE
Ägare: KÄCK MARIA, VÄSTERÅS
Uppfödare: KÄCK MARIA, KÄCK ÅKE, VÄSTERÅS
   
Bästa UKL:   LILAC WIND MODJO TO GALERITA
Ägare: NORDSTRÖM CECILIA, SUNDBORN
Uppfödare: FRIEDRICH FLORENT, FRANKRIKE

SLOUGHI Antal:  2
Domare:   SCHWERM-HAHNE W, TYSKLAND
   
BIR:   FI UCH SE LCCH SE UCH SE V-15 AL SUWIID CEMAL
Ägare: JOHANSSON SUSANNE, BÅLSTA
Uppfödare: KOOLMEISTER TIINA, SEGELTORP
   
BIM:   FI UCH SE UCH ISIS EL NELIAPILAN DE LA BERONDIERE
Ägare: ARJA KETTUNEN, HELSINKI, FINLAND
Uppfödare: DEBAYE MARIE-FRANCE, FRANKRIKE