1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Finalresultat Enköping 6 oktober 2019

 

BEST IN SHOW

1. WHIPPET
Jalessas Star Of Africa äg Inger Widström, Kristinehamn

2. BORZOI
DKUCH FIUCH NO JV-17 NOUCH SEUCH SE V-18 Jelistaz Yummie äg Susanna & Stefan Söderberg, Västerås

3. AFGHANHUND
DKUCH ITCH NOUCH NO V-18 NORDUCH SEUCH SE V-18 Xenos Sandor äg C Tell Collinge, B Hamilton, R Bongiovanni, Väddö

4. SKOTSK HJORTHUND
SE JV-18 Lawtons Eqvizzical Exuviance äg Stefan Hagstedt, Grödinge

 

BEST IN SHOW BABY

1. WHIPPET
Allettes Ruz Barbie Benton äg Elisabeth Magnusson Flygar, Vallentuna

2. BORZOI
Borscana Cloudburst äg R Sellin & L Edland, Grillby

3. SALUKI
Farzeen Azara äg L Larsson & E Brolin, Gävle

4. AFGHANHUND
Agha Djari's Timeless Testimonial äg Ingunn RR Heimdal, Eidsvoll, Norge

 

BEST IN SHOW VALP

1. WHIPPET
Casadis Sparkling Galaxy äg Anna Kvarnström, Mariestad

2. BORZOI
Undimoon My Fairy King äg Per Åström, Surahammar

3. GALGO ESPANOL
Hot Isle Ignazio äg A Janson & A-M Strömquist, Arboga

4. AFGHANHUND
Unstoppable Snooze And Lose äg Hanna Frank, Visby

 

BEST IN SHOW JUNIOR

1. SALUKI
Dhawati Amira Bint Rafiqa äg Katarina Widström, Kumla

2. BORZOI
Borscana Gryning äg R Sellin & L Edland, Grillby

3. SKOTSK HJORTHUND
Lawtons Ferrari Freixnet äg Stefan Hagstedt, Grödinge

4. WHIPPET
Courtborne Mi-Cha äg Jenny Eklund, Strängnäs

 

BEST IN SHOW UNGHUND

1. AFGHANHUND
Tash Kurgan New Hope äg Marita Björk, Norsholm

2. SKOTSK HJORTHUND
Lawtons Eqvizzical Exuviance äg Stefan Hagstedt, Grödinge

3. WHIPPET
Allettes Irish Mist Drambuie äg Elisabeth Magnusson Flygar, Vallentuna

4. SALUKI
Kashmanis Zandora El Cazzino äg Karin Nordahl, Helsingborg

 

BEST IN SHOW BRUKSHUND

1. AFGHANHUND
CIBP DKUCH NOLCCH SELCCH SEUCH SE V-16 Mandinah Kismet äg Yvette Charlesdotter, Eskilstuna

2. SALUKI
NOUCH SELCCH SEUCH SEVCH  Husniya's Almir-Al-Uday äg Martina & Siw Lagerbäck, Malmköping

3. SKOTSK HJORTHUND
DECH DKLCCH DKUCH NOUCH SELCCH SEUCH SE V-18 SE V-19 Grayrory's Hyacinth äg Maria Käck, Västerås

4. FARAOHUND
DKUCH FI JV-17 FIUCH JWW-17 NO JV-17 NOUCH NORD JV-17 NORDUCH FIUCH RLD F RLD N SELCCH SEUCH USCH
Bazinga Baratheon Of Dragonstone äg Emelie Arvinge, Nyköping

 

BEST IN SHOW VETERAN

1. AFGHANHUND
ARCH CIB CIB & NORD & SEUCH DECH LT&LV CH NORD&DKUCH RUCH USCH Simbad Ebn Rashida Von Haussman äg E Levén & S Westerblad, Rimbo

2. BORZOI
Iorek's Balenciaga äg Anna & Izabelle Åkerström, Björbo

3. GALGO ESPANOL
CIB CIBP NOUCH SELCCH SEUCH SE VV-17 Hot Isle Cebrián äg Magnus & Annica Gyllin, Grödinge

4. SKOTSK HJORTHUND
CIB DECH DKUCH FIUCH SEUCH VDHCH Grayrory's Fabulous äg Maria Käck, Västerås

 

BEST IN SHOW AVELSKLASS

1. SKOTSK HJORTHUND
SEUCH SE V-17 SE V-18 Lehigh Impressario For Champhurst äg Ray Lindholm, Stavsjö

2. WHIPPET
NORDLCCH RLD F RLD N Pompeca's G Girl Close To Mumma äg Marie Eriksson, Enköping

3. GALGO ESPANOL
DK V-16 NORD JV-15 NORDUCH NORD V- 18 SEUCH SE V-16 SE V16-17 SE V-16-17-18 WW-18 Randeros Melquiades äg Ursula Evje, Töreboda

 

BEST IN SHOW UPPFÖDARKLASS

1. SALUKI
kennel Dhawati, Katarina Widström, Kumla

2. SKOTSK HJORTHUND
kennel Lawtons, Stefan Hagstedt, Grödinge

3. WHIPPET
kennel Allettes, Allette Boos & Elisabeth Magnusson Flygar, Marie Gellerstam, Mora

4. GALGO ESPANOL
kennel Magh Itha's, Ursula & Jan Evje, Töreboda