1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Finalresultat Enköping 17 oktober 2021

 

BEST IN SHOW

1. WHIPPET
FI UCH SE UCH Barnesmore Silver Bells KCAV00296904 FÖDD 2017-08-28, E. Suna Regens Opal Winter Wolf Of Bar , U. Barnesmore Hells Bells , Uppf Thompson F., Storbritannien , Ägare Sanna Norhio-Hanski, Finland

2. AFGHANHUND
CL CH SE UCH US CH Mansur Ebn Jaysito von Haussman SE16601/2020 FÖDD 2017-03-29, E. US CH Thaon's Evolution , U. CL CH Butrusiye Bint Zurah von Haussman , Uppf Ramon Podesta, Chile , Ägare Levén Elisabet, Westerblad Sven, Rimbo

3. FARAOHUND
SE UCH Enigma Super Trendy SE30682/2019 FÖDD 2019-04-18, E. RLD N&F&A&M LD STARTKLASS DK&NO UCH SE UCH FI UCH C.I.B. C.I.B. & SE UCH SE RALLYCH Alex Flaming Storm , U. VDH CH SE UCH NO UCH FI UCH LU CH C.I.B. Enigma Serendipity , Uppf Lönn Madelene, Krigholm Sofie, Örsundsbro , Ägare Lönn Madelene, Krigholm Sofie, Örsundsbro

4. SALUKI
C.I.B. NO UCH NORD UCH SE UCH Amiyat Dantooine SE36836/2015 Långhårig FÖDD 2015-05-08, E. US CH Khiva's Rami Rasil , U. SE UCH DK UCH FI UCH NO VV-19 Elamir Classic Queen Of Halima , Uppf Andersson Eva, Hagforsen Eva, Sollentuna , Ägare Juto Hedberg Karin, Lidingö

 

BEST IN SHOW BABY

1.BORZOI
Zaprof's Illumination SE54961/2021 FÖDD 2021-05-08, E. SE UCH DK UCH NO UCH FI UCH NO V-17 C.I.B. Kazar Wahid , U. Summerlane Elance Glasswing , Uppf Hamel Lena, Alunda , Ägare Hamel Lena, Alunda

2. WHIPPET
Dream Designer Feast Of Design SE40696/2021 FÖDD 2021-05-24, E. SE UCH Signum Boston , U. Play A While Feast Of July , Uppf Ferneklint Gunilla, Ferneklint Monika, Upplands Väsby , Ägare Ranestål Malin, Trosa

3. PODENGO PORTUGUES LISO PEQUENO
Bellomis Grab And Go SE45883/2021 FÖDD 2021-06-07, E. CZ CH C.I.B. NORD UCH JWW-14 EUW-14 NO V-17 Ditoso O Cacador de Farafra , U. SE UCH NO UCH SE V-19 DK UCH FI UCH C.I.B. Bellomis Believe It Or Not , Uppf Segersten Susanne, Segersten Jan, Fjärdhundra , Ägare Segersten Susanne, Fjärdhundra

4. SALUKI
Dashuri Te Bardhil SE42198/2021 Släthårig FÖDD 2021-05-01, E. SE UCH DK UCH Shirin Roya Men Moxlex Mehr , U. Sivatagi Tündérek Bizarr , Uppf Gustafsson Ewa-Britt, Tibro , Ägare Gustafsson Ewa-Britt, Frändefors

 

BEST IN SHOW VALP

1. AFGHANHUND
Scaramis Déjà-Vu SE47457/2021 FÖDD 2021-03-20, E. Scaramis King Of The Road , U. FI UCH Scaramis Are You Gonna Kiss Me Or N , Uppf Lisa Airas, Aino Airas &, Suokas Salla, Finland , Ägare Selander Marie, Skutskär

2. BORZOI
Iorek's Ragnarök SE38218/2021 FÖDD 2021-03-28, E. Iorek's Me And My Monkey , U. NO UCH NO V-15 NO JV-15 JEUW-15 SE UCH SE JV-15 NORD V-15 NORD JV-15 Iorek's Arya Stark , Uppf Åkerström Anna, Åkerström Izabelle, Björbo , Ägare Åkerström Anna, Björbo

3. WHIPPET
Iorek's Hurricane SE30812/2021 FÖDD 2021-03-20, E. Shirin's Caesar , U. Undimoon Rhea , Uppf Åkerström Anna, Åkerström Izabelle, Björbo , Ägare Åkerström Anna, Björbo

4. ITALIENSK VINTHUND
Alchemista's Jirovago SE33832/2021 FÖDD 2021-04-12, E. IT CH Etrurian Velvet Carisma , U. Alchemista's Dolce Zelda , Uppf Åberg Anna, Gerdin My, Hörby , Ägare Westergren Emma, Gävle

 

BEST IN SHOW JUNIOR

1. BORZOI
Borscana Sing A Song SE16731/2021 FÖDD 2021-01-16, E. C.I.B. SE UCH Borscana Fortran , U. SE LCCH Borscana Viggen , Uppf Edland Lise, Sellin Rickard, Grillby , Ägare Sellin Rickard, Edland Lise, Grillby

2. GREYHOUND
Eikica Dancing Daimi SE23184/2021 FÖDD 2020-09-18, E. Eikica Xceptional Xander , U. DK UCH Eikica Radiant Raya , Ägare Oskarsson Ann-Christine, Eskilstuna

3. FARAOHUND
Antefa's Aragorn SE13403/2021 FÖDD 2020-11-10, E. SE UCH DK UCH NO UCH FI UCH FI JV-18 Antefa's Zmeagol , U. SE UCH FI UCH Antefa's Yosofin , Uppf Lundqvist Monica, Lundqvist Hemström Annica, Jordbro , Ägare Teresa Gaudio, Australien

4. WHIPPET
Lawtons Woburn Abbey SE48270/2020 FÖDD 2020-08-15, E. SE V-17 SE UCH DK UCH FI UCH LV CH C.I.B. Allettes Ruz Olive Musk , U. Southpoint Amelie , Uppf Hagstedt Stefan, Grödinge , Ägare Hagstedt Stefan, Grödinge

 

BEST IN SHOW UNGHUND

1. FARAOHUND
Farao Anubis Phaeton SE29955/2020 FÖDD 2020-03-18, E. Reedly Road Oll Korrect , U. SE UCH Farao Anubis Ikara , Uppf Westman Maria, Upplands Väsby , Ägare Westman Maria, Upplands Väsby

2. WHIPPET
Jelistaz Princess Bronze Mole SE44961/2020 FÖDD 2020-06-19, E. Valanti Visa Vid Vindens Ängar , U. Jelistaz Princess Eowyn , Uppf Söderberg Susanna, Söderberg Stefan, Västerås , Ägare Söderberg Susanna, Västerås

3. BORZOI
Skyluna Of Russian Dreams LOSH1302709 FÖDD 2019-11-21, E. Korsakov Radost Power Of Love Menig , U. NL CH BE CH LD 1 C.I.B. LU CH Noriana Of Russian Dreams , Uppf Bekers Bianca/van Hoff Eddy, Belgien , Ägare Hoof-Bekers Eddie, 2200 2200 Noorderwi, Belgien

4. SALUKI
Abu Baqr's Jaydra SE20417/2020 Långhårig FÖDD 2020-02-26, E. SE UCH Zadonas Danoua , U. FI UCH SE UCH Amiyat Exodeen , Uppf Svensson Benita, Byström Jill, Örbyhus , Ägare Byström Jill, Tierp

 

BEST IN SHOW BRUKSHUND

1. BORZOI
Zobbraz Venezia SE30461/2016 FÖDD 2016-04-10, E. CA CH Elance Beyond The Blue , U. Iorek's Balenciaga , Uppf Gauffin Annelie, Uppsala , Ägare Gauffin Annelie, Uppsala

2. AFGHANHUND
C.I.B.P. DK UCH NO LCCH SE LCCH SE UCH SE V-16 Mandinah Kismet SE26159/2015 FÖDD 2015-03-08, E. C.I.B. SE UCH DK UCH NO UCH Jangel's Hawk Eye , U. NORD LCCH C.I.B. SE UCH DK UCH FI UCH Mandinah Irresistible Whisper , Uppf Gustafsson Christina, Kvidinge , Ägare Charlesdotter Yvette, Eskilstuna

 

BEST IN SHOW VETERAN

1. SALUKI
C.I.B. FI UCH FI&EE CH LV CH NO VV-21 NORD UCH NORD UCH & SE VCH SE LCCH SE VCH Dhawati Uday Karam SE42167/2012 Långhårig FÖDD 2012-06-11, E. Al Wathba Umer Al Dirw , U. LT CH C.I.B. SE UCH NO UCH FI UCH Dhawati Hinda Bint Rafiiqa , Uppf Widström Katarina, Stora Mellösa , Ägare Lagerbäck Martina, Lagerbäck Siw, Malmköping

2. WHIPPET
Fennaur Kalle På Spången SE45626/2013 FÖDD 2013-05-23, E. Åbrinkens Briam Apó Azzar , U. Fennaur Silence Is Golden , Uppf Vik Christer, Stockholm , Ägare Eklund Elin, Eskilstuna

3. AFGHANHUND
EE CH SE UCH Vindaloo See U SE43448/2013 FÖDD 2013-06-04, E. C.I.B. SE UCH DK UCH NO UCH Xciting Rattle N' Hum , U. C.I.B. NORD UCH Elisa Du Menuel Galopin , Uppf Lind Sofia, Stockholm , Ägare Sandström Elin, Sollentuna

4. BORZOI
C.I.B. DK UCH FI UCH SE UCH Jelistaz Wigwam SE35094/2013 FÖDD 2013-04-27, E. C.I.B. SE V-12-13 NORD V-15 SE VV-17 SE&DK&FI&NO UCH Jelistaz Thriller , U. SE UCH Moor Racing Offra , Uppf Söderberg Susanna, Söderberg Stefan, Västerås , Ägare Söderberg Susanna, Söderberg Stefan, Västerås

 

BEST IN SHOW AVELSKLASS

1. FARAOHUND
SE UCH Farao Anubis Ikara SE15292/2011 FÖDD 2010-12-28, E. FI V-07 FI V-04 SE UCH INT UCH GB CH US CH Farao Anubis Ikaros , U. FI V-07 SE UCH Hallam Farao Anubis Elodie Ramzi , Uppf Westman Maria, Upplands Väsby

2. SALUKI
C.I.B. FI UCH FI&EE CH LV CH NO VV-21 NORD UCH NORD UCH & SE VCH SE LCCH SE VCH Dhawati Uday Karam SE42167/2012 Långhårig FÖDD 2012-06-11, E. Al Wathba Umer Al Dirw , U. LT CH C.I.B. SE UCH NO UCH FI UCH Dhawati Hinda Bint Rafiiqa , Uppf Widström Katarina, Stora Mellösa , Ägare Lagerbäck Martina, Lagerbäck Siw, Malmköping

 

BEST IN SHOW UPPFÖDARKLASS

1. WHIPPET
Kennel Allettes, Bos Allette, Magnusson Flygar Elisabeth, Gellerstam Marie, Mora

2. BORZOI
Kennel Borscana, Edland Lise, Sellin Rickard, Grillby

3. SALUKI
Kennel Dhawati, Widström Katarina, Kumla

4. FARAOHUND
Kennel Antefa's, Lundqvist Monica, Lundqvist Hemström Annica, Jordbro